زندگی روزمره

اصول مهارت عکاسی کودک

o-KID-ON-IPAD-facebook-1024x512

اصول مهارت عکاسی کودک

اعتیاد کودک به تکنولوژی، تاثیر آن بر رشد کودک

آیا کودک شما هم اعتیاد به تکنولوژی دارد و ساعت‌ها با گوشی یا کامپیوتر بازی می‌کند؟ کودک چند ساعت در روز باید تلوزیون تماشا کند؟ برای ترک اعتیاد کودک به تکنولوژی راهکارهایی وجود دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم. باید برای محدود کردن زمان استفاده از تکنولوژی برای کودکان اقداماتی انجام داد و به مرور میزان استفاده کودک از صفحه نمایش را کم کرد.

اعتیاد کودک به تکنولوژی

تکنولوژی امروزه بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما شده است و فرزندان ما نیز مشتاقانه از تکنولوژی استفاده می‌کنند. هر سال سن بچه‌ها برای اینکه صاحب اولین تلفن هوشمند خود بشوند پایین‌تر می‌آید و هم‌اکنون میانگین سن کودکان برای داشتن تلفن هوشمند ده سال است. با وجود اینکه تکنولوژی خوبی‌های بسیاری دارد، استفاده بیش از حد از آن می‌تواند مشکلات رفتاری و اختلالاتی در رشد کودکان ما ایجاد کند.

همچنین این مسئله می تواند مانعی در روابط ما انسان‌ها باشد. این روزها ارتباط از طریق تکنولوژی یه راه رایج برای تمام انسان‌ها است. درصورتی‌که استفاده بیش از حد از آن مهارت‌های ارتباطی مورد نیاز و هنر گفتگو را به کودکانمان نمی آموزد؛ بنابراین داشتن زمانی جدا از تکنولوژی در طول روز برای حفظ تعامل و سلامت روابط انسانی حیاتی است.

منظور از صفحه نمایش و اعتیاد کودک به تکنولوژی چیست؟

تماشای تلویزیون، استفاده از رایانه، بازی‌های ویدئویی و استفاده از رایانه‌های شخصی، گوشی موبایل و یا تبلت‌های هوشمند از انواع کار با صفحه نمایش هستند. صفحه نمایش‌ها،‌ دستگاه‌های چند منظوره‌ای هستند که می‌توانند برای اهداف زیادی استفاده شوند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که به طور متوسط​​، کودکان در روز ۷ ساعت از زمان خود را صرف استفاده از صفحه نمایش می‌کنند و تقریبا ۵ ساعت را جلوی تلویزیون هستند. این مقدار فراتر از مقدارهای توصیه شده توسط آکادمی اطفال آمریکا (AAP) است.

ما انسان‌ها از صفحه نمایش برای چهار منظور اصلی استفاده می‌کنیم.

 • مصرف غیرفعال: تماشای تلویزیون، مطالعه با صفحه نمایش و گوش دادن به موسیقی
 • مصرف تعاملی: بازی‌های ویدئویی و اینترنت گردی
 • ارتباطات: مکالمه‌ی تصویری و استفاده از رسانه‌های اجتماعی
 • تولید محتوا: استفاده از دستگاه‌های موجود برای ایجاد هنر دیجیتال یا موسیقی

واضح است که بین این فعالیت‌ها تفاوت زیادی وجود دارد. اگرچه تکنولوژی جدید می‌تواند ارزشمند باشد اما لازم است فرزندان با کسب تجربیات از محیط اطراف و بدون استفاده از صفحه نمایش، رشد سالمی داشته باشند. کودکان با تعامل با دنیای پیرامون و داشتن فعالیت جسمی مانند دویدن، بالا رفتن، و بازی در زمین بازی و انجام کارهای خلاقانه مانند نقاشی یا لباس پوشیدن یاد می‌گیرند. استفاده منفعل از صفحه نمایش نباید جایگزین کتاب خواندن، بازی یا حل مسئله شود.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که به طور متوسط​​، کودکان در روز ۷ ساعت از زمان خود را صرف استفاده از صفحه نمایش می‌کنند و تقریبا ۵ ساعت را جلوی تلویزیون هستند.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP)

مدت زمان مناسب استفاده از گوشی، تلوزیون یا بازی کامپیوتری برای کودکان چقدر است؟

آکادمی اطفال آمریکا (American Academy of Pediatrics) توصیه می‌کند که مدت زمانی را که نوزادان و کودکان نوپا در جلوی صفحه می‌گذرانند، محدود کنید. این توصیه خوبیست اما در دنیای امروز، دور نگه داشتن فرزندان از تلویزیون‌ها، تبلت‌ها، رایانه‌ها، تلفن‌های هوشمند و سیستم‌های بازی می‌تواند سخت باشد. این آکادمی زمانبندی استفاده از رسانه‌ها به استثنا تماس تصویری را مشخص کرده است. طبق این برنامه، استفاده از صفحه نمایش برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع اعلام شده است، مگر اینکه محتوای استفاده شده دارای کیفیت بالا و مفیدی باشد. آکادمی اطفال آمریکا برای بچه‌های بین ۲ تا ۵ سال، بیش از یک ساعت در روز استفاده از صفحه نمایش را ممنوع اعلام کرده است.

آکادمی اطفال آمریکا برای بچه‌های بین ۲ تا ۵ سال، بیش از یک ساعت در روز استفاده از صفحه نمایش را ممنوع اعلام کرده است.

ما می‌دانیم که تجربیات اولیه، باعث رشد مغز می‌شوند و رسانه نیز یکی از این تجربیات است. اما مهم است که والدین بدانند استفاده زیاد از رسانه‌ها باعث آسیب مغزی کودکان می‌شود. رسانه‌ها و صفحه‌های نمایش تیغ دو لبه هستند. برخی می‌توانند برای کودکان آموزشی باشد و از رشد اجتماعی آن‌ها پشتیبانی کنند. ما باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشیم که بتوانیم با این فناوری تکامل پیدا کنیم و نحوه استفاده صحیح از آن را انتخاب کنیم. همانطور که کف آتش برای پخت غذاهای ما یک کشف بزرگ بود، اما ما یاد گرفتیم که باعث آسیب و حتی مرگ نیز می‌شود.


نگرانی والدین بابت اعتیاد کودک به تکنولوژی

حتما متوجه شده‌اید که سبک بازی‌های دوران کودکی خود و همسرتان با سبک زندگی فرزندتان مقداری متفاوت شده است و شیطنت‌ها و بازی‌های پر تحرک و پر هیجان دوران کودکیتان در بچه‌ها کم‌تر دیده می‌شوند. نوجوانان و حتی کودکان خردسال وقت زیادی را صرف کار کردن با تلفن‌های هوشمند می‌کنند، با انگشتانشان روی صفحه نمایش تبلت‌ها ضربه می‌زنند و ساعت‌ها به صفحه‌های تلویزیون خیره می‌شوند. احتمالا این نگرانی برایتان پیش آمده است که این زمان‌های طولانی که فرزندم پشت صفحه‌های نمایش سپری می‌کند چه تاثیری بر رشد جسمی، عقلی و روانی او خواهد داشت؟


چگونه بفهمیم کودکمان به تکنولوژی اعتیاد دارد؟

علائم اعتیاد کودک به تکنولوژی را نمی‌توان به صورت واضح بیان کرد. اما برخی از نشانه‌ها وجود دارند که مشخص می‌کند فرزند شما به تکنولوژی اعتیاد دارد یا نه.

۱. عدم علاقه به فعالیت‌های دیگر

آیا کودک شما از لذت بردن یا جستجوی چیزهای دیگر غیر از تکنولوژی دست برداشته است؟ اگر فرزند شما به جای فعالیت‌های تفریحی دیگر به دنبال تماشای صفحه نمایش و بازی با گوشی است، باید مراقب اعتیاد به تکنولوژی بود.

۲. حواس‌پرتی توسط تکنولوژی

آیا به تازگی نمی‌توانید مانند قبل با کودکتان ارتباط برقرار کنید. اگر زمانی که کودک در حال استفاده از وسایت تکنولوژی است، نمی‌توانید نظر او را جلب کنید یا همیشه مشتاقانه منتظر است تا آنلاین شود، باید مراقب عواقب این حالت‌ها باشید.

۳. رفتارهای مشکل‌ساز هنگام عدم دسترسی به دستگاه‌های دیجیتال

ممکن است اعتیاد کودک به تکنولوژی با رفتارهای او هنگام عدم دسترسی به دستگاه‌های دیجیتال مشخص شود. این کودکان معمولا در چنین شرایطی عصبانی شده یا رفتار بدی از خود نشان می‌دهند.

۴. صحبت در مورد اطلاعات موجود در صفحات مجازی

اگر کودک شما زمانی که از دستگاه‌های دیجیتال استفاده نمی‌کند، مدام به آن‌ها اشاره کرده یا درمورد چیزهایی که آنلاین دیده است، بحث می‌کند، باید این موضوع را یک زنگ خطر به شمار بیاورید.


عوارض اعتیاد کودک به تکنولوژی

یک نوزاد سالم با تمام آنچه برای یک زندگی شاد و پربار لازم دارد متولد می‌شود. آن مغز کوچک حاوی میلیاردها سلول عصبی است که مشتاق به کار و آماده هستند تا اتصالات عصبی لازم را برای هر کاری که کودک انجام خواهد داد ایجاد کنند. از آن گریه اول تا گرفتن مدرک دیپلم و تا آغاز یک زندگی دوست داشتنی و معاشرت با دیگران، همه نیازمند رشد مغز و آموزش است. اما هیچ کودکی به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

چند سال اول زندگی نوزاد مهم‌ترین زمان رشد مغز است و از هر زمان دیگری فعال‌تر است. مغز کودک در طی ماه‌های اول چنان فعال است که هر ثانیه ۱ میلیون اتصال عصبی جدید تشکیل می‌دهد. در حقیقت ۶۰ درصد از انرژی کودک صرف رشد مغز می‌شود! تا سال سوم زندگی، یک مغز سالم حدود یک هزار هزار میلیارد ارتباط برقرار خواهد کرد! اما این تکامل در شرایطی اتفاق می‌افتد که کودک مراقبت‌های مناسبی را دریافت کرده باشد. هر تجربه، هر لمس، مشاهده و حتی تجربه‌ی استرس در رشد و تکامل سلول‌های مغزی اثر می‌گذارد. وقتی کودکان به جای تعامل با دنیای خارج وقت زیادی را صرف خیره شدن به صفحه موبایل یا لپ تاپ می‌کنند، از جنبه‌های اصلی رشد مغز دور می‌شوند. آیا می‌دانید صفحه نمایش چه آسیب‌هایی به مغز وارد می‌کند؟

۱. استفاده همیشگی از تکنولوژی بر قدرت تمرکز فرزندان اثر منفی می‌گذارد.

با در نظر گرفتن زمانی جدا از تکنولوژی در روز ما می‌آموزیم که به جای انجام چند کار همزمان بر روی یک کار واحد به طور کامل تمرکز کنیم. رعایت این مساله شدیدا به توانایی تمرکز کودک کمک می‌کند. پیشنهاد ما به والدین در نظر گرفتن زمانی بدون تکنولوژی برای قبل از خواب و همچنین در طول شب و صبح در هنگام بیدار شدن است. این مسئله به علت اینکه موجب یک خواب راحت و با آرامش و بدون دخالت محرک‌های بیرونی می‌شود بسیار به کودکان برای داشتن ذهنی آماده برای یک روز فعال و همچنین حواس جمع و تمرکز کامل در مدرسه کمک می کند.

۲. صفحه نمایش روشن قبل از خواب بر کیفیت خواب انسان اثر مخرب می گذارد.

مطالعات اخیر نشان می دهد که نگاه کردن به صفحه روشن دستگاه‌های ارتباط جمعی مانند تلویزیون، تلفن‌های هوشمند و یا لپ‌تاپ پیش از خواب بر روی کیفیت خواب تاثیر منفی می‌گذارد. برای همه ما در هر سنی که هستیم داشتن خواب کافی و باکیفیت مهم است. اما برای کودکان به علت اینکه در سن رشد هستند، این امر حیاتی است.

استفاده از تکنولوژی قبل از خواب می‌تواند منجر به الگوهای نامنظم خواب و همچنین مشکلات رفتاری به علت عدم داشتن خواب کافی و منظم شود.

۳. نازک شدن قشر سفید مغز

محققان مؤسسه ملی بهداشت، مطالعه‌ای انجام دادند که در این مطالعه بیش از ۱۱۰۰۰ کودک ۹ و ۱۰ ساله را در ۲۱ استان در سراسر ایالات متحده بررسی شدند. این مطالعه دو نتیجه‌ی مهم داشت:

اسکن‌های ام آر آی (MRI) مغز کودکانی که بیش از ۷ ساعت در روز از تلفن‌های هوشمند، تبلت و بازی‌های ویدئویی استفاده می‌کردند، با سایر کودکان که کم‌تر از صفحه نمایش استفاده می‌کردند، تفاوت چشمگیری داشت. این اسکن‌ها نشان داد، در بچه‌هایی که زمان زیادی به صفحه نمایش خیره می‌شوند، نازک شدن زودرس قشر سفید مغز رخ می‌دهد و انسجام ساختاری کم‌تری بین اتصالات موجود در ماده سفید مغز وجود دارد. قشر سفید مغز بیرونی‌ترین لایه‌ی مغز است که وظیفه پردازش اطلاعات را برعهده دارد.

در بچه‌هایی که زمان زیادی به صفحه نمایش خیره می‌شوند، نازک شدن زودرس قشر سفید مغز رخ می‌دهد و انسجام ساختاری کم‌تری بین اتصالات موجود در ماده‌ی سفید مغز وجود دارد.

کودکانی که بیش از دو ساعت در روز از صفحه نمایش استفاده می‌کردند، در آزمون‌های تفکر و تست زبان نمره کم‌تری کسب کردند. عملکرد تحصیلی این کودکان در مدرسه کاهش داشت.

تصویر سمت راست ساختار مغز کودکی را نشان می‌دهد که از صفحات نمایش استفاده‌ای نداشته است. تصویر سمت چپ ساختار مغز کودکی با استفاده فراوان از صفحات نمایش است.

۴. نامنظم شدن برنامه خواب و کاهش زمان خواب مفید

محققان دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیدند که استفاده از دستگاه‌های دارای نور آبی مانند گوشی‌های هوشمند، قبل از خواب می‌تواند الگوی خواب را با سرکوب ترشح هورمون ملاتونین مختل کند. بسیاری از نوجوانانی که شب‌ها تا دیروقت مشغول ارسال پیام و کار با تلفن همراه هستند، فاقد خواب عمیق REM هستند. در این مرحله از خواب اطلاعات کسب‌شده در طول روز در حافظه پردازش و ذخیره می‌شوند. این موضوع باعث ایجاد افسردگی نیز می‌شود. تحقیقی که بر روی دانشجویان دانشگاهی در آمریکا انجام شد، نشان می‌دهد که افرادی که زمان استفاده از صفحه نمایش خود را به کم‌تر از ۳۰ دقیقه در روز محدود کردند، پس از گذشت سه هفته کاهش چشمگیر حس تنهایی و افسردگی را تجربه کردند.

۵. افزایش وزن

فعالیت‌های کم تحرک مانند بازی‌های رایانه‌ای در کودکان، به افزایش روند اپیدمی جهانی چاقی کودکان کمک می‌کند. اگر کودک در حین تماش صفحه نمایش مانند تلویزیون و تلفن هوشمند و تبلت در حال غذا خوردن باشد، باعث می‌شود نسبت به حجم غذای مصرفی کم‌تر فکر کند و بیش‌تر غذا بخورد.

۶. دوری نسل‌ها

فراموش نکنید که تجهیزات الکترونیکی پیوند بین والدین و کودک را خراب می‌کنند و کودکانی که در صفحات دیجیتال غرق هستند در آینده رابطه سطحی‌تری با والدین خود خواهند داشت. از حواس پرتی رسانه‌های دیجیتال آگاه باشید. نیمی از بچه‌ها و سه چهارم والدین احساس می‌کنند که هنگام صحبت با یکدیگر و کار با گوشی همراه حواسشان پرت می‌شود. دستگاه الکتریکی خود را خاموش کنید و با دیگران همراه شوید.

۷. اختلالات رفتاری

با بزرگ شدن بچه‌ها استفاده از موبایل و انواع دیگر صفحه نمایش اثرات زیان باری مانند مشکلات رفتاری، از دست دادن مهارت‌های اجتماعی، خشونت، زورگویی، پرخاشگری و ضعف مهارت‌های بین فردی را در کودکان ایجاد می‌کند.

۸. اعتیاد مجازی

استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی باعث آزادسازی دوپامین می‌شود. دوپامین ماده شیمیایی در مغز است که باعث ایجاد شادی و حس خوشایند در فرد می‌شود. پس از مدتی مغز به این آزادسازی دوپامین که هیچ فعالیت بدنی و تلاشی نیاز ندارد، عادت می‌کند و تنها در زمان خیره شدن به صفحه نمایش دوپامین آزاد می‌کند. این امر باعث اعتیاد به موبایل و دیگر دستگاه‌های دیجیتال می‌شود.

۹. تداخل الکترومغناطیسی

در هنگام استفاده از تلفن‌های همراه با فاصله نزدیک به بعضی از وسایل پزشکی (از جمله دستگاه‌های ضربان ساز، باتری قابل کاشت و برخی سمع‌ها) امکان ایجاد اختلال در عملکرد آن‌ها وجود دارد. همچنین امکان ایجاد اختلال در سیستم الکترونیک هواپیما نیز وجود دارد.

۱۰. سرطان

در حال حاضر خطر ابتلا به تومورهای مغزی در اثر استفاده از تلفن‌های همراه اثبات نشده است. اما به علت افزایش روز افزون استفاده از تلفن‌های همراه، سازمان جهانی بهداشت (WHO) تحقیقات بیش‌تری را در زمینه انجام خواهد داد. 

۱۱. حوادث ترافیکی

تحقیقات نشان داده است که خطر تصادفات رانندگی به علت حواس پرتی در هنگام استفاده از تلفن همراه، ۳ تا ۴ برابر افزایش یافته است.


درمان اعتیاد کودک به تکنولوژی (گوشی موبایل و تلوزیون)

با توجه به اینکه امروزه تقریبا در همه جا داشتن تلفن همراه و تبلت یک موضوع جا افتاده است، کنترل زمان استفاده کودک از آن‌ها می‌تواند چالش برانگیز باشد. فراموش نکنید این شما هستید که تصمیم می‌گیرید که این دستگاه‌ها چگونه، کجا و چند بار مورد استفاده قرار گیرند. به نحوه عملکرد فرزندان در طول و بعد از تماشای تلویزیون، بازی‌های ویدئویی یا مکالمه آنلاین توجه کنید. اگر از رسانه‌ای با کیفیت بالا و متناسب با سنشان استفاده می‌کنند،‌ رفتار آن‌ها مثبت و عادی است که نشان می‌دهد استفاده از صفحه نمایش با دیگر برنامه‌های به دور از صفحه نمایش در تعادل است و نیازی به نگرانی نیست. آیا واقعا می‌خواهید عادت‌های سالم استفاده از صفحه نمایش را در کودکانتان ایجاد کنید؟ این نکات می‌توانند به شما کمک کنند:

۱. برای استفاده از صفحه نمایش محدودیت‌های زمانی ایجاد کنید.

اگر نگران اعتیاد کودک به تکنولوژی هستید و استفاده از صفحه نمایش مانع از مشارکت فرزند شما در سایر فعالیت‌ها شده، لازم است برنامه معقولی برای خانواده در نظر بگیرید. این برنامه می‌تواند شامل محدودیت‌های هفتگی استفاده از صفحه نمایش، محدودیت در مورد انواع دستگاه‌هایی که بچه‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند، باشد.

 • در زمان وعده‌های غذایی گوشی همراه و تلویزیون را خاموش کنید.
 • یک شب در هفته مشاهده‌ی فیلم خانوادگی، می‌تواند برای کودکان برنامه مهیجی باشد و با جمع شدن افراد خانواده دور یکدیگر صمیمیت خانواده بیش‌تر می‌شود.
 • برای کودک وقت بگذارید و زمانی را به دور از صفحه نمایش با او صحبت کنید.

۲. آموزش استفاده صحیح از تکنولوژی

روابط آنلاین و رسانه‌های اجتماعی به بخش اصلی زندگی نوجوانان بدل شده است. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند تا زمانی که فرزندتان رفتار مناسب را درک کند، برای او قوانینی در مورد آنچه مجاز و آنچه غیرمجاز است، توضیح دهید. مهم نیست که فرزندتان چقدر باهوش یا بالغ باشد، به او بیاموزید که اطلاعات شخصی خود را در فضای عمومی منتشر نکند.

۳. همراهی و نظارت بر مدت زمان استفاده از صفحه نمایش

با نظارت بر مدت زمان و نحوه استفاده از صفحه نمایش، در کودکان الگوی رفتارهای صحیح را ایجاد کنید. به جای آنکه برای سرگرم کردن کودک و به نوعی در نقش پرستار بچه، از صفحه نمایش استفاده کنید، با بچه‌ها بنشینید و در زمان استفاده از صفحه نمایش با آن‌ها مشارکت کنید. به یاد داشته باشید که قرار دادن کودک در مقابل تلویزیون برای تماشای نمایش‌های مورد علاقه شما، کار اشتباهی است.

پیش نمایش برنامه‌ها، بازی‌ها و برنامه‌ها را قبل از اینکه به فرزندتان اجازه دهید از آن‌ها استفاده کند، بررسی کنید. با این کار بر زمان سپری شده توسط فرزندتان و محتوای مشاهده شده متناسب با سن آن‌ها،‌ نظارت خواهید داشت.

۴. مراقب اطلاعات ورودی به مغز کودکان باشید

داشتن دستورالعمل‌هایی برای فرزندان درباره انواع فعالیت‌هایی که با گوشی یا لپ تاپ می‌توانند انجام دهند یا برنامه‌هایی که می‌توانند تماشا کنند نیز بسیار کمک کننده است.

 • برنامه‌هایی با محتوای پر تلاطم و رسانه‌های خشن را از لیست خود حذف کنید.
 • برنامه‌های تعاملی که کودک را درگیر می‌کند انتخاب کنید نه مواردی که تنها باعث خیره شدن به صفحه می‌شود.
 • به صورت آنلاین جستجو کنید تا ببینید کدام یک از بازی‌ها و برنامه‌ها، از نظر مربیان و پزشکان برای سنین مختلف بهترین گزینه‌ هستند.

۵. از صفحه نمایش برای آموزش مسائل مختلف به کودک کمک بگیرید.

مرتبا از کودک خود بپرسید که در طول روز با چه برنامه‌ها و بازی‌هایی سروکار داشته است. هنگام تماشای برنامه‌ای در تلویزیون یا گوشی همراه، با فرزند خود در مورد آنچه مشاهده می‌کند بحث کنید و او را ترغیب کنید تا درباره‌ی آنچه می‌بیند، به طور جدی فکر کند. درباره تبلیغات و برنامه‌ها به او آموزش دهید و از او بخواهید که در نظر داشته باشد که آیا همه چیز در اینترنت قابل اعتماد است؟

۶. آموزش نحوه عملکرد هنگام برخورد با شبکه‌های ممنوع

می‌توانید از قفل والدین برای شبکه‌های تلویزیونی و اینترنتی که برای سن کودکان مناسب نیست استفاده کنید. با این وجود در بعضی مواقع کودک در معرض محتوایی قرار می‌گیرد که شما استفاده از آن را منع کرده‌اید یا دستگاه شما فیلتر محتوایی ندارد. با فرزند خود در مورد موقعیت‌هایی که ممکن است رخ دهد و رفتاری که از او انتظار دارید صحبت کنید.

۷. خداحافظ استفاده از صفحه نمایش در شب

یک ساعت قبل از خواب استفاده از هرگونه صفحه نمایش را ممنوع کنید و به جای آن وقت خود را با کتاب خواندن سپری کنید.

به فرزندان خود بیاموزید که هنگام خواب، گوشی همراه و دستگاه‌های الکترونیکی خود را خارج از اتاق خواب خود شارژ کنند. خواب خوب شب برای رشد مغز مهم است.

استفاده از سرگرمی رسانه‌ای در حین مشق شب را منع کنید.

۸. بخشی از روز را به عنوان زمان بدون تکنولوژی به صورت روتین و مرتب برنامه ریزی کنید.

کودکان وقتی می‌دانند چه چیزی از آنها انتظار می‌رود بهتر عمل می‌کنند و زمانی که برنامه‌ی آن‌ها از روتین روزانه خارج می‌شود، مدیریت آن برایشان دشوار می‌شود. همچنین هدایت کودکان به وسیله الگو و مثال، روش بسیار موثری است. بنابراین بخشی از روز را انتخاب کنید که در آن تمام اعضای خانواده استفاده از تکنولوژی را کنار بگذارند و به‌عنوان یک برنامه روتین و همیشگی آن را رعایت کنند.


برای درمان اعتیاد کودک به تکنولوژی به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

اگر کودک شما به تکنولوژی بسیار وابسته شده است و نمی‌تواند دستگاه‌های دیجیتال را کنار بگذارد، باید برای درمان اعتیاد کودک به تکنولوژی از روانشناس کودک کمک بگیرید. روانشناس با استفاده از روش‌های مختلف درمان و ایجاد جایگزین برای این مشکل به مرور این عادت را ترک می‌دهد.

منبع : دکترتو  ، نویسنده : تحریریه مجله دکترتو

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه